Bungalov 4+1 v pasivním standartu

  • Zatavěná plocha: 146,5 m2
  • Užitná plocha: 128 m2

Náklady na vytápění pouze 15600,- Kč/rok + ušetřená voda na splachování a zalévání

Vytvořili jsme projekt domu, který má teplenou ztrátu pod 15kW na 1 m2 za rok. To znamená, že celková roční potřeba dodané enegie na vytápění je 1,73 MWh/rok a platba za vytápění při současných zastropovaných cenách cenách (2023) se pohybuje kolem 15600,-Kč za rok. Tedy do 1300,- Kč za měsíc. Jak jsme toho docílili? Použili jsme efektivní zdroj vytápění (tepelné čerpadlo), eliminovali jsme všechny tepelné mosty (slabá místa běžných domů), použili jsme kvalitní okna a dveře, vybavili jsme dům řízeným větráním s rekuperací tepla a vneposlední řadě jsme dům řádně zateplili. Dům tak snadno splňuje Třídu energetické náročnosti "A" - Mimořádně úsporná (PENB "A""). 

U domu je osazena 5 m3 nádrž na dešťovou vodu. Přes domácí vodárnu osazenou v technické místnosti se dešťová voda využívá pro splachování toalet a případně zalévání zahrady.

Dům je nadstandartně zateplen:

  • Stěny: 300mm grafitový polystyren
  • Podlaha: 300mm grafitový polystyren
  • Střecha: 700mm minerální vata

V projektu jsou eliminovány tepelné mosty (slabá místa běžných domů)
Okna vhodná do pasivního domu (samozřejmost trojsklo, kvalitní rámy, Uw=0,76)

Řízené větrání s rekuperací tepla = zdravé bydlení

Život v pasivním domě neznamená pouze úsporu nákladů na vytápění, ale můžete také počítat s tím, že se zbavíte většiny svých zdravotních problémů. Dům je vybaven řízeným větráním s rekuperací tepla, které pracuje i v noci, filtruje vzduch a tím ho zbavuje škodlivých nečistot a prachu.

Díky tomu, že řízené větrání přivede vždy přesně tolik vzduchu, kolik potřebujete, se nemusíte bát plísní, které tak často trápí obyvatele rekonstruovaných panelových domů a často i ne ideálně realizovaných novostaveb. Uvnitř domu dýcháte pouze čerstvý vzduch.

Řízené větrání v kombinaci s tepelným čerpadlem může v létě fungovat jako klimatizace.

Solární kolektory

Pro ohřev vody je dům vybaven solárními kolektory, které pokryjí ohřev cca 53 % roční spotřeby teplé vody.